1. týden prožila štěňátka i maminka v porodní bedně téměř 24 hodin v poloze kojení a spaní.  Štěňátka začala hned po porodu dobře papat a podle vážení 2x denně je mlíčko kvalitní a výživné.  Větší starost byla okolo maminy. Aischinka se ihned po narození o mimina starala velmi intenzivně a v rámci čištění svých štěňátek snědla víc projímavých placent než bylo zdrávo a tak byla nasazena 3x denně probiotika Probican. Do 5 dnů Probican dostal vše u Aischinky do norrmálu. Pro podporu zavinování dělohy jsme začali hned přidávat do krmení homeopattika China. Byla měřena teplota Aischinky, která se pohybovala v rozmezí 38,4 až 38,6 st.C. S ohledem na podávání probiotik byla mamina krmena každé 3 hodiny směsí rýže, mrkve, vařeného kuřecího a granulemi Royal Canin starter a popíjen kuřecí nebo krůtí vývar.

2.týden si již Aischinka odbíhá od štěňátek odpočívat na zahradu a vrací se do bedny za štěňátky na kojení. Přes celou noc spí se štěňátky, aby měli mléčný bar stále k dispozici. Na přilepšení a na mlsný jazýček dáváme mamině na dopolední a odpolední svačinky směs piškotů, tvarohu a medu.  Snídaně, oběd a večeře je směs těstovin, hovězího vařeného masa, mrkve a granulí Royal Canin starter (ty budou potom papat štěňátka a tak si na něj zvykají z maminčina mléka ). Štěňátka krásně přibývají a mají v průměru 2,5 násobek porodní váhy.  Na konci 2 týdne odčervena mamina Cestalem, štěňátka odčervena Drontalem (každý 1 ml)

3.týden Aischinka se již dostává do starých kolejí. Prochází se častěji po zahradě, Už i prohání ostatní osazenstvo zahrady. Štěňátka se stále 100% kojí a Aischinka už si k nim chodí sama kdy uzná za vhodné. Šetří nás a obstarává si všechno sama. Proběhlo i další stříhání drápků a i během týdne se občas nějaký musí přistřihnout. Kontrola zoubků již odhlaila některé vyklubané a tak již každému štěňátku se zoubky buď rýsují nebo je mají některé i prořezané. Aischince s ohledem na 100%ní kojení bylo veterinářem doporučeno podávat Calcium, aby nedošlo u ní k odvápnění. Aischinka se již začíná i vracet se stravou do "starých" kolejí a nejí již tak často jako v minulém týdnu. Pro jistotu si všechny časy podávání jídla píšeme.

4.týden začínáme s kašičkou Royal Canin pěna starter rozmíchaná v mlíčku Royal Canin.  Štěňátka překvapila tím, že během první minuty věděla co s tím velkým "talířem" mají dělat a všichni se do kaše s chutí pustili. Ke konci 4.týdne již dáváme 2 konzervičky Royl Canin -pěny v mlíčku a jedno jídlo denně je již z namočených granulí Royal Canin Starter rozmíchaných v mlíčku. Již po čtvrté byly všem ostříhané drápky. Štěňátka se již během dne několikrát nechávají proběhnout po chodbě mimo svůj domeček. Ještě stále je i maminka příležitostně (dost často) kojí a již většinou ve stoje. Na konec 4 týdne byla maminka odčervena Cestalem a štěňátka Drontalem (každé štěňátko 10ml/kg). Štěňátka se již na krátkou dobu (10min) prošla venku po travičce v ohrádce. Nový příkrm kozí kaše s rýží od Dromy všem chutnal a talíř vyblízali do čista :)

5. týden trávíme již většinu dne mimo domeček  ve větším výběhu (na chodbě). Při teplém počasí bez větru i 20 až 30 minut venku. Do domečku se chodí spinkat na noc. Jídlo převládá z namočených granulek s mlíčkem RC.  Jedno jídlo již obsahovalo kromě granulek i vařené kuřecí maso rozmixované na kaši. Granulky již nejsou rozmixované na jemno, ale spíš již nahrubo.  Na spaní se osvědčila kozí kaše s rýží. Štěňátka po ní vydrží cca 7 hodin spát. Podáváme ve 22,30 hod  a budí se cca v 6.00 hod. Mezi jídly se štěňata neustále kojí . Maminka je velmi trpělivá, ale někdy už jí to dost nebaví a utíká si odpočinout ven. Aischinka už nabíhá se stravou do běžných kolejí před porodem. Některá štěňátka měla trošku řidší hovínko než bychom si přáli a tak byly v poledne a večer vyměněny granulky za rýži a po 3 dnech bylo všechno již v normě. Odpolední svačinka byla obohacena o piškoty.

6.týden je ve znamení papání. Snídaně je z namočených granulí v mlíčku a postupně přecházhíme k máčení v kuřecím vývaru. Ke konci 6 týdne již štěňátka zkouší jíst suché granule a jde jim to bez problémů. K dopolední svačince mícháme tvaroh pribiňáček, jogurt. Někdy přidáme med. Někdy namočené ovesné vočky, někdy piškoty. Oběd je z granulí (rýže) a kuřecí maso vařené a mrkvička vařená. Odpolední svačinka je jako dopolední nebo kozí mléko s rýží. Večeře je granule a kuřecí vývar, Štěňátka již papají ze svých mističek, abychom poznali jak a kolik toho snědí. Je k dispozici stále mistička s vodou. Štěňátka již chodí každý den ven. I když není počasí zrovna ideální, přesto se snažíme ven chodit.  Na konci 6 týdne jsou štěňátka odčervena Drontalem. Aischinka se o miminka pečlivě stará a mezi jídly STÁLE KOJÍ. Pomalu objevujeme kouzlo suchých granulek a ty namočené štěňátkum přestávají chutnat i když jsou namočené ve vývaru.

Máme nastavená pevná pravidla  a doba mezi 20,00 hod a 21,30 hod je doba mazlení, kočkování, kontrola drápků, uší apod. Cca ve 21.30 až 22 hod večeříme. Pak už jdou štěňátka  do svého domečku (vnitřní klec vystlaná dřevěnou vatou, která je součástí chodby v bytě na které se celý zbytek dne odbývá vše ostatní), zhasne se světlo nad domečkem a štěňátka témř všechna do půl hodiny spí. Chodba je centrem celého bytu a vše je otevřené a propojené. Je tedy vidět a slyšet vše z okolních otevřených místností. Okolo je až do noci čilý domácí ruch: jde televize, někde k tomu i rádio, chodí se okolo nich, uklízí se prostory okolo domečku kde byla štěňátka celý den ( vytírání desinfekcí pro zvířata, perou a suší se vetbety) a připravuje se v kuchyní jídlo na další den. Štěňátka se probouzejí mezi 6.00 až 7.00 hod.

7. týden:  štěňátka snídají jogurt +lipánek+tvaroh+ med+namočené piškoty nebo nebo namočené ovesné vločky. Oběd: suché granule smíchané s nadrobno nasekaným kuřecím masem a mrkvičkou+ trošku kuřecího vývaru. Svačina: jogurt+tvaroh+lipánek+ piškoty (ovesné vločky), Večeře: suché granule + dostatek vody na zapití. Každé štěňátko má již 3 týden svoji misku a všechna jídla jí z ní.  2x denně chodí na 2 hodiny ven (samozřejmě při příznivém počasí).  Venku mají vetbedy na spaní a misku s vodou. Ve venkovním výběhu, kromě spaní, je s nimi i mamina a hraje si s nimi, pečuje o ně.  Aischinka je na konci 7 týdne již odmítá kojit a dává jim to výrazně najevo, že si s nimi chce jen hrát. Poslední den 7 týdne jsou štěňátka oočkována, očipována a je jim vystaven Pet Passport. Byla paní veterinární lékařkou pečlivě prohlédnuta, zvážena a klukům zkontrolovala sestup varlat. Vše bylo shledáno jako 100 % ní zdravotní stav.

8. týden: štěňátka jsou plně převedena na krmivo Marp Red Mix. Toto krmivo dostanou noví páníčci s sebou domů při odběru štěňátek. Jsou naposledy chovatelkou ostříhané drápky. Připravují se dokumenty k předání štěňátek t.j. Převodní list štěněte + kopie evidenčního listu vrhu štěňat, Průkaz původu štěněte, Pet Passport, Informace o převedení čipu z chovatelky na nového vlastníka pejska,  Informace a návody chovatelky nazvané.... Máme doma štěňátko a Kupní smlouva. V tomto týdnu všechna štěňátka postupně odcházejí do nových domovů.

Při předání je každé štěňátko zváženo a jeho váha je napsaná na první stranu Kupní smlouvy nahoře spolu s datem. Štěňátko dostalo od chovatelky deku ovoněnou maminkou a sourozenci a jednu ze společných" použitých" hraček, obojek pro štěňátko + vodítko tomu příslušné, hračku, mňamky, piškoty, 2kg startovací krmivo Marp Red Mix.

Byl založen společný chat  všech majitelů štěňátek na sociální síti pro sdělování radostí i strastí se štěňátky. Já jako chovatelka budu na tomto chatu i informovat o vitamínech a dalších vhodných doplňcích.

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting